Spellcross - mod builder/launcher


   Vzhledem k tomu, že v rámci experimentů edituji čím dál větší množství souborů, vyvstala potřeba vymyslet poněkud pohodlnější metodu, než ruční rozbalování a opětovnou archivaci *.FS a *.FSU souborů. Z toho sůvodu jsem vytvořil utilitku Spellcross mod builder, která umožňuje vytvořit nové archivy podle zadání v definičním souboru modu. V zásadě se jedná o starší utilitku "spell_makefs.exe", která ale umí načítat zdrojová data nejen ze složky, ale také z jiných archivů a zároveň umí vytvořit více archivů najednou. Co bych neudělal pro pohodlí. ;-)
   Vhodným zápisem definičního souboru modu tedy lze sosnout většinu dat z originálního Spellcrossu a přidat/modifikovat jen pár vybraných. Aby bylo provádění modifikací ještě pohodlnější, umí utilitka navíc automaticky prohazovat nově vytvořené archivy s těmi původními herními a po skončení hry zase naopak, aby bylo možné hrát i původní hru bez ručních zásahů do dat.
   A protože ani tohle ještě není moc poholdné (je třeba vytvořit a volat spouštěcí dávkové soubory *.bat) napsal jsem jednoduchý prográmek s grafickým rozhraním (Spellcross mod launcher) umožňující celkem pohodlné ovládání výše uvedené utilitky a spouštění Spellcrossu ve Windows nebo přes DOSbox včetně automatického vytvoření virtuálního jednotky namísto CD. To je nezbytné pro případ, že je třeba modifikovat i data na CD (přinejmenším soubor INFO.FS).
   Další informace k programu jsou uvedeny v helpu, nemá cenu to zde rozepisovat znovu.

Takhle vypadá Spellcross mod launcher

Verze V1.30, 2.6.2013 ke stažení: spell_mod_builder.zip (954kB).
Verze V1.20, 15.10.2011 ke stažení: spell_mod_builder_2011_10_15.zip (972kB).
Verze V1.10, 10.10.2011 ke stažení: spell_mod_builder_2011_10_10.zip (972kB).
Verze V1.00, 1.10.2011 ke stažení : spell_mod_builder_2011_10_01.zip (980kB).

Mody

   A nyní už vlastní mody, dá-li se to tak nazvat. ;-)

Mod 1: Všechny animace

   Pro začátek jsem vyzkoušel to nejjednodušší, co šlo a sice upravit scénář první úrovně LEVEL_01.DEF tak, aby byly postupně přehrány všechny animace hry, pro případ, že vám nějaká ušla. Funguje to pochopitelně jen v originální CZ verzi hry, protože všechny ostatní byly poněkud vylepšeny a používají video ve standardním formátu SMK (CZ verze bohužel ne) navíc s jinými názvy. Upozrňuji, že to sekvenci videí nelze ukončit jinak, než odklikáním všech animací.

Mod 1: Všechny animace

   Tento jednoduchý mod jsem přiložil k mému programu jako příklad, ale lze ho stáhnout i samostatně.

Mod ke stažení: videos_cz.zip (420kB).


Mod 2: Mise 1 za Other side

   Vždy jsem si chtěl zkusit zahrát s jednotkami Other side. Původní hra to moc neumožňuje, takže jsem trochu překopal skript první mise. Scénář v postatě zůstal, jen jsou prohozeny jenotky Alinace a Other side. Bohužel jsem to asi trochu přehnal se zkušenostmi u jednotek Other side, takže doporučuji hrát na nejvyšší obtížnost. ;-)

Mod 2: Mise 1 za Other side

Mod ke stažení: mise_1_os_cz.zip (776kB).


Mod 3: CZ mod

   Tento mod zahrnuje většinu mých dosavadních pokusů se Spellcrossem. Především jsem se snažil dostat maximum dat z EN do CZ verze hry, ale původní CZ engine si toho zrovna moc líbit nenechal, takže došlo v podstatě pouze na úpravy map. Mimo to jsem také upravil originální CZ data:

  1. Pár nových jednotek Aliance.
  2. Trocha nového výzkumu.
  3. Upravené vlastnosti některých jednotek Aliance i OS.
  4. Upravena maximální zkušenost jednotek alinace tak, aby lépe odpovídala střední obtížnosti hry.
  5. Pozměněny výnosy z dobytých území tak, aby bylo z čeho zaplatit nový výzkum.
  6. Upraveny některé zvuky.
  7. Přidána grafika z ENG verze.
  8. Opraveny známé chyby v misích CZ originálu.

   Všechno jsem odladil a vyzkoušel s patchem V1.07 na střední obtížnost, kde by nyní měly zkušenosti jednotek růst rozumně rychle (=pomaleji než v origiánlu). Peněz by mělo být tak akorát, aby to stačio na výzkum bez cheatů i na nákup nových jednotek a vylepšení. S patchem V1.06 bylo peněz dvakrát tolik, takže to bylo poněkud moc snadné.

Mod 3: CZ mod

Mod V1.10 ke stažení: aliance_cz.zip (2057kB).


(c) 2012, Stanislav Mašláň - Všechna práva vyhrazena.

Poslední aktualizace: 17.1.2012